Duchcov

Dominantou města Duchcova je barokní zámek s klasicistní úpravou z počátku 19.století. Zámek dal v letech 1675 - 1685 vystavět Jan Bedřich z Valdštejna podle plánů architekta J. B. Matheye na místě staršího renesančního lobkovického sídla. Roku 1707 byl zámek rozšířen o dvě boční křídla. Úpravy zámeckého areálu včetně unikátní barokní zahrady byly prováděny od roku 1720, fasády dostaly současný klasicistní vzhled v letech 1812 - 1818 a následně byl upraven i rozsáhlý přírodní park.

 

Zřejmě největší atrakcí jsou místnosti, ve kterých žil a zemřel známý milovník a svůdce žen G. Casanova, který jako valdštejnský knihovník prožil na zámku v Duchcově posledních třináct let svého života.

Návštěvníci mohou dále shlédnout hlavní sál s Valdštejnskou rodovou galerií, expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

 

Na výzdobě zámku se podíleli významní barokní umělci - sochař M.B.Braun a malíř V.V.Reiner a návštěvníci se zde setkají se skutečnými poklady barokní olejomalby a plastiky ze sbírek Národní Galerie v Praze.