Turistika

Okolí města Duchcov skýtá řadu turisticky zajímavých cílů. Za všechny uvádíme tři tipy na výlet.

Zámeček Dvojhradí a Mstišovská obora

Za obcí Mstišov (dnes součást Dubí) se nachází krásný osmiboký lovecký zámeček v čínském stylu "Dvojhradí", který v r.1703 nechal postavit  František Clary-Aldringen pro svou manželku Tupperle. Dnešní vzhled získal v r. 1795, kdy se stal oblíbeným výletním místem. Současně byla v jeho okolí obnovena obora o rozloze 17ha přístupná veřejnosti. Návštěvníci mohou spatřit jeleny, daňky, srnky, divoká prasata, ale i bažanty, kachny a lišku.

Zvířata lze krmit (tvrdým chlebem, zeleninou, apod.), za dobrovolný poplatek si můžete krmivo zajistit na místě.

Hrad Rýzmburk

Obří hrad, situovaný 2 km od obce Osek na konci Oseckého údolí mezi vrchem Špičák a Stropník, je považován za jeden z nejrozsáhlejších královských hradů v Čechách. Tvrdí se, že jej velikostí předčí jen Pražský hrad. Býval asi 250 m dlouhý a 60 až 95 metrů široký. Zbudován byl kolem roku 1250 v duchu poklasické gotiky dvorním maršálkem Václava I. Borešem z Oseka, který pocházel z bohatého rodu Hrabišiců.
Z původního hradu zbyly relativně zachovalé pozůstatky hradeb, dvou okrouhlých věží, obytné věže čtvercového půdorysu a hradního paláce. Bohužel kvůli narušené statice a padajícím kamenům z hradních zdí je veřejnosti nepřístupný.

K hradu se dostanete po značené turistické trase z oseckého náměstí, kolem horního vlakového nádraží, památníku katastrofy na dole Nelson, vpravo po asfaltové cestě vzhůru lesem až ke kostelíku ve vesničce pod hradem, odsud 500 m lesem vzhůru.

Komáří vížka

Komáří vížka (807 m n.m.) je dominantou hřebenu východních Krušných hor. Pod svým povrchem ukrývá řadu starých štol a v celém svahu pod ní je možné objevit pozůstatky po důlní činnosti. V roce 1857 byla na vrcholku Komáří vížky vybudována restaurace s kamennou čtyřbokou věží, sloužící jako rozhledna. Za jasného počasí a dobré viditelnosti lze z terasy dohlédnout až na vrcholky Krkonoš a jako na dlani zde spatříte České středohoří.

Pro cestu na vrchol je možné použít sedačkovou lanovku z Krupky, která vznikla roku 1952 a je nejstarší a nejdelší lanovou dráhou bez mezizastávky v České republice. Měří 2 348 metrů a cesta na vrchol trvá 15 minut. Lanovka je často využívána také cyklisty, protože umožňuje přepravu kol. 

Pro cestu z vrcholu se nabízí několik možností. Červená značka směrem západním vede  k hraničnímu přechodu na Cínovci, odkud je možno přejít do Německa, nebo sejít po modré značce do Dubí. Opačným směrem vás červená značka zavede do Adolfova a dále do Telnice, cestou je možno sestoupit po zelené do Chlumce. Žlutá vede kolem zříceniny Kyšperka k Doktorské stezce a do Unčína. Výlet je možno ukončit u poutního kostelíka Bolestné Panny Marie, který se nachází na bohosudovském Mariánském náměstí a který nás zaujme svým nádherným interiérem.