TIPY NA VÝLETY

Státní zámek Duchcov

Dominantou města Duchcova je barokní zámek s klasicistní úpravou z počátku 19.století. Zřejmě největší atrakcí jsou místnosti, ve kterých žil a zemřel známý milovník a svůdce žen G. Casanova, který jako valdštejnský knihovník prožil na zámku v Duchcově posledních třináct let svého života.Kaple sv. Barbory

Barokní kaple sv. Barbory se nachází na bývalém hřbitově naproti rybníku Barbora.

Vedle vchodových dveří je náhrobní deska Giacoma Casanovy, který zde byl pravděpodobně pohřben.

Casanovovy ostatky nebyly nikdy nalezeny, přestože se o to mnozí pokoušeli. Důležitým vodítkem při hledání jeho těla byla výška postavy, která byla na tehdejší dobu a opravdu výjimečná. Casanova měřil úctyhodných 191 cm. Jedinou upomínkou na jeho hrob tak zůstává deska zavěšená na kapli. Okolo kostela jsou ještě náhrobní kameny jiných osobností a za kaplí najdete sochu sv. Jana Nepomuckého.

Vyhlídková věž kostela Církve československé husitské

Secesní kostel Církve československé husitské se nachází u rybníka Barbora. Jeho věž měří 42 m a můžete na ni vystoupat vždy od června do konce září. Naskytne se vám krásný rozhled po Duchcově a okolí krajině. 

Liptická vyhlídka

Z mírné vyvýšeniny za městem Duchcov se otvírá unikátní panoramatický pohled na České středohoří, Milešovkou a skalní útvar Bořeň na straně jedné a na vrcholky Krušných hor na straně druhé. Vyhlídka leží na okraji povrchového dolu Bílina a je sama ukázkou místní rekultivované krajiny. 

Cisterciácký klášter Osek

Rozsáhlý komplex budov založený koncem 12. století. Na výzdobě chrámu a kláštera se podíleli mistři barokního umění jako Václav Vavřinec Reiner, Jan Kryštof Liška a další špičkoví umělci. Po celá staletí byl klášter významným střediskem kultury a vzdělanosti. 

Zřícenina hradu Rýzmburg

Rozsáhlá zřícenina hradu z první pol. 13. století se tyčí na vrcholu ostrožiny nad městem Osek. Hrad je volně přístupný a vede k němu naučná stezka s informačními tabulemi přibližujícími nejen historii hradu.